Hyppää sisältöön

Tadaa! Monitaiteinen luontoleiri 9-12 -vuotiaille TPO, Salo

9.6. - 13.6.2025
Vuohensaaren reirintäalue
luontoleiri 9-12  -vuotiaille.

Salon kansalaisopisto järjestää lapsille ja nuorille monitaiteisen luontoleirin ma-pe 9.–13.6.2025 klo 10.00-14.35 Vuohensaaressa. Jos sää ei suosi ulkoilmassa työskentelyä, leiri pidetään kansalaisopiston teatterisalissa Ylhäistentiellä. Opettajat Valokuvaaja Andréa Vannucchi ja nukketeatteritaiteilija Pauliina Vesslin.

Kurssimaksu 90,20€ sisältää 5 € materiaalimaksun. Leiri on taiteen perusopetusta ja se on tarkoitettu 9-12 –vuotiaille lapsille. Monitaiteinen leiri pidetään luonnon ympäröimänä Vuohensaaressa. Viikon aikana toteutamme Pauliinan ja Andréan ohjauksessa pieniä tarinoita ja teatterillisia kohtauksia. Keräämme luonnosta tarvittavat materiaalit ja väriaineet työvälineiden, paperin, kasvivärien, rooliasujen, lavastuksen ja rekvisiitan valmistamiseen. Leiriläisten käytettävissä on tanssilava, grillikatos, sekä kalliot, hiekkaranta ja metsä. Tavoitteena on, että lapset katsovat lähiympäristöä uusin silmiin, ja huomaavat luonnon tarjoamat loputtomat mahdollisuudet taiteen omavaraiseen harrastamiseen. Katoavia kuvataideteoksia valokuvaamme pysyviksi. Leirin päätteeksi lapset pääsevät esittämään viikon aikana syntyneitä teoksia toisilleen ja perheenjäsenille. Kenenkään ei ole pakko esiintyä, jos ei siltä tunnu. Ota mukaan kunnolliset eväät!

Ilmoittautuminen internetissä opistopalvelut.fi/salo/ tai puhelimitse toimiston aukioloaikoina numeroon 02 778 4570 tai 02 778 4561. Peruminen viimeistään ma 2.6.

Tervetuloa!

Ilmoittaudu tästä
Päivitetty 20.2.2025
Yhteystiedot
Salon kansalaisopisto
0447784570
Ylhäistentie 2
24130 Salo
https://salo.fi/vapaa-aika-ja-matkailu/kansalaisopisto/