Hyppää sisältöön

“Suomen muinaislinnat ja linnavuoret” – Harri Ahosen luento pääkirjastossa

To 8.5.2025 klo 17:30 - 18:30
Salon pääkirjasto, Vilhonkatu 2

Luentotilaisuus Suomen muinaislinnoista ja linnavuorista Salon pääkirjastossa torstaina 8.5. klo 17.30. Luennoitsijana tietokirjailija ja luontokuvaaja Harri Ahonen.

Luento perustuu Harri Ahosen tietokirjaan “Muinaislinnat ja linnavuoret : historiallisia retkikohteita”. Kirja kokoaa kansiensa väliin 80 Etelä-Suomen alueelta arkeologisissa kaivauksissa todennettua linnavuorta. Niitä löytyy eniten Hämeen ja Varsinais-Suomen alueelta, minkä lisäksi niitä sijaitsee Etelä-Karjalassa, Etelä-Savossa, Keski-Suomessa, Pirkanmaalla ja Uudellamaalla.

Luennon aikana käsitellään linnavuorikohteiden lisäksi myös rautakauden historiaa, milloin ja miksi linnavuoria rakennettiin, ja mikä esimerkiksi oli niiden merkitys paikallisesti sekä laajemmassa kulttuurihistoriallisessa kontekstissa. Luennolla kerrotut seikat pohjautuvat arkeologisiin ja historiallisiin dokumentteihin. Harri Ahonen on opiskellut yleistä historiaa Joensuun, Tampereen ja Oslon yliopistoissa. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.

Kuva: Harri Ahonen

Päivitetty 11.3.2025
Yhteystiedot
Salon kirjastopalvelut
02 778 4950
Vilhonkatu 2
24100 Salo
https://salo.fi/kirjasto