Suloiset talvipäivät olivat yhtä jäniksen turkkia
Näyttelijä Kaija Pakarisen, muusikko Tapani Rinteen ja ohjaaja Riku Saastamoisen esitys Suloiset talvipäivät olivat yhtä jäniksen turkkia perustuu Sirkka Turkan runoihin.
Lavarunoutta, ambientjazzia ja teatteria yhdistelevässä esityksessä henkilö etsiskelee muuatta mielipuolista toccataa, muistelee kouluaikoja lehmuksen latvassa, seuraa Hamletin kasvatusta, pureskelee tulitikkujen syttypäitä, vaipuu unohdukseen ja sen alapuolellekin.
Esitys Salon Teatterilla, os. Turuntie 5. Vapaa pääsy.
Sanojen Salo -festivaalia vietetään reilun viikon verran 8.-16.11.2025. Teemana on tänä vuonna ”kieli keskellä leikkiä”, hauskanpito sanoilla ja kielen luova käyttö. Löydät tuttuja ja tuntemattomia polkuja sanojen äärelle – kirjoituspajoja, musiikkia, lavarunoutta, esityksiä lapsille ja aikuisille, nukketeatteria ja paljon muuta. Lue lisää ja tule mukaan!