Konstrundan Galleria Joutsenessa

Galleria Joutsen on avoinna Konstrundan-viikonlopun aikana 6.–7.9.
Lotta-Pia Kallio avaa kotiateljeensa yleisölle la–su klo 11–17. Tapahtuman aikana myös Galleria Joutsenen näyttely Kadotettu hallinnan tunne on avoinna!
Kaikki Konstrundan-tapahtumat: konstrundan.fi
KADOTETTU HALLINNAN TUNNE 28.8.–24.9.2025 käsittelee normaaliuden ja ulkopuolisuuden tunnetta, miten olla ja elää tässä epämääräisessä maailmassa.
”Tämä näyttely on paluu juurille. Yllättäen huomasin käsitteleväni tämän näyttelyn teoksissa samoja teemoja kuin 19 vuotta sitten Salon taiteilijaseuran galleriassa pitämässäni XXX -näyttelyssä. Olen ottanut uuteen näyttelyyni mukaan mukaan muutaman teoksen 25- vuotisen taideurani varrelta sekä uudelleen työstänyt joitain samoja visuaalisia muotoja jotka ovat seuranneet minua kaikki nämä vuodet. Pääsääntöisesti kaikki teokset ovat valmistuneet tämän vuoden aikana.”
Oletko koskaan? -valokuvatyöpajassa kävijöiden on mahdollista kuvata / kuvauttaa itsensä yöpaidoissa joiden rintamukseen on painettu ja kirjottu hauskoja mutta syvällisiä kysymyksiä. Kaikille avoin työpaja lauantaina 20.9. klo 10–14. Yöpaitainstallaatio on esillä koko näyttelyn ajan.
Galleria Joutsen ja Salon Taiteilijaseuran Taidelainaamo
Tehdaskatu 18
Avoinna ma–to 12–17, pe 12–15, la 10–14.
Vapaa pääsy.
www.salontaiteilijaseura.fi