Hyppää sisältöön

Elina Laurinen: Pyhä joutilaisuus

1.7. - 27.7.2025
Teijon Masuuni
Tapahtuma on huomioinut täysin saavutettavuuden.

Elina Laurinen: Pyhä joutilaisuus
Teijon Masuunin aulassa ja kahvilassa 1.-27.7.

Teijon Masuunin kahvilan ja aulan tiloissa nähdään heinäkuussa Elina Laurisen Pyhä joutilaisuus – teemainen näyttely. Laurinen on työskennellyt Pyhä joutilaisuus- teeman ympärillä syksystä 2022 alkaen. Ensimmäisen kerran sarjaa oli esillä Galleria 4-kuudessa Helsingissä lokakuussa 2024. Teijon Masuunilla nähdään osa tästä kokonaisuudesta sekä joitakin uudempia teoksia.
Tekniikkana pääosin öljyväri kankaalle, osassa teoksia käytetty mehiläisvahaa.

Pyhä joutilaisuus – Elina Laurisen maalauksia joutilaisuudesta, ajasta, pyhästä ja pyhitetystä, luonnon ja (länsimaisen) ihmisen kokeman ruumiillisen ajan mittakaavan eroista.

Joutilaisuus on tila, jossa ihminen keskittyy vain olemiseen ilman tavoitteita tai velvoitteita. Se on paitsi rennosti ottamista myös irrottautumista tuottavuuden ja työnteon normeista.
Joutilaisuus ei kuitenkaan ole synonyymi vapaa-ajalle, joka sisältää ajatuksen velvoitteesta, jonka pariin vapaa-ajan päättymisen jälkeen palataan.

Joidenkin ajattelijoiden mukaan joutilaisuus on ennen kaikkea ansaitsematonta laiskottelua ja jotain, mitä kohtaan oikealla tavalla yhteiskuntaan sosiaalistuneen ja vastuuntuntoisen
yksilön ei yksinkertaisesti pitäisi kokea vetoa.
Meneekö aika siis hukkaan, jos ei saa mitään aikaan?
Pyhä joutilaisuus -näyttelyn maalauksilla Laurinen haastaa sinut katsomaan tarkkaan, mitä teet arjessasi? Koska olet joutilaana? Miltä se tuntuu?

Elina Laurinen on Rovaniemellä syntynyt, Helsingissä asuva ja työskentelevä taidemaalari.
Laurinen on toiminut aktiivisesti taidekentässä yli kahden vuosikymmenen ajan, pitäen lukuisia yksityisnäyttelyitä erityisesti Helsingissä, mutta myös muualla Suomessa ja ulkomailla, esimerkiksi Tallinnassa ja Bolognassa. Laurisen teoksia on kokoelmissa, kuten Oma Säästöpankilla, ja hän on saanut tunnustuksena työstään kansainvälisen Merit Award -palkinnon vuonna 2022. Koulutukseltaan hän on taidemaalari, ja hän on täydentänyt osaamistaan mm. luovien alojen liiketoimintaopinnoilla. Lisäksi hän on toiminut pitkään taideopettajana ja työpajojen vetäjänä eri ikäisille, ja toteuttanut tilaustöitä.

Elina Laurinen työskentelee sarjallisesti. Kokonaisuuksiin saattaa putkahdella uusia osia usean vuoden ajan. Suurissa, pääosin abstrakteissa maalauksissa tyypillistä on kerroksellisuus ja täyttyvät pinnat. Pienemmissä teoksissaan Laurinen on nostanut maalauksen aiheeksi ja valokeilaan arjen yksityiskohtia, kuten lusikoita tai kahvikuppeja.
Maisemalliset maalaukset ja niissä hetken herättämä tunne ovat myös säännöllisesti toistuva teema.

Laurisen vakiogalleria Helsingissä on Galleria 4-kuus Uudenmaankadulla Punavuoressa.
Syksyllä 2026 Elina ja galleristi Militza Joki juhlivat 10-vuotista yhteistyötään, näyttelyn merkeissä tietenkin.

Näyttely on avoinna joka päivä klo 11-17. Vapaa pääsy.

Teijon Masuuni
Päivitetty 1.7.2025
Yhteystiedot
Teijon Masuuni
0500 476406
Telakkatie 17
25570 Teijo, Salo
https://www.teijonmasuuni.fi