Hyppää sisältöön

Pieni pala maailmaani – Lea Kaivola | Taidenäyttely Mathildan Marinassa

2.9. - 31.12.2023
Mathildan Marina
Taidenäyttely - Lea Kaivola, akvarellimaalaus Mathildedal

2.9.–31.12.2023

Pieni pala maailmaani – Lea Kaivola

Mathildan Marinan Merigallerian syyskauden taidemyyntinäyttely esittelee kemiönsaarelaisen Lea Kaivolan sielukasta taidetta.

Kemiönsaaren vuoden taiteilijaksi 2021 valittu Lea Kaivola on itseoppinut tuottelias taiteen tekijä. Siviiliammatiltaan Kaivola on erityisopettaja ja maalaaminen on hyvää vastapainoa arkityölle. Kaivolan taiteen perustana on akvarellimaalaus, ympäröivä luonto innoittajana. Merigallerian näyttelyssä esillä on myös taiteilijan öljyväri- ja akryylimaalauksia.

Kaivolalla on ollut taiteilijanurallaan jo useita omia ja yhteisiä taidenäyttelyitä ja tälläkin hetkellä hänen töitään on Italiassa Fabrianossa sekä Dolomiiteilla museo ”Mario Rimoldi” Cortina d’Ampezzossa. Kaivolan teoksia voi seurata myös instagramissa nimellä #leakata.

Tervetuloa tutustumaan taidemyyntinäyttelyyn Mathildan Marinan aukioloaikoina!

*************************************************************

Marinan aukioloajat syyskuun loppuun asti

AVOINNA JOKA PÄIVÄ

  • ma–to 11–20
  • pe–la 11–22
  • su 11–20

keittiö sulkee tunti aiemmin

Päivitetty 29.8.2023
Yhteystiedot
Mathildan Marinan Merigalleria
Ruukinrannantie 4, 25660 Mathildedal